Nazir Məcnun Məmmədov Pakistanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüşüb
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Pakistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bilal Haye ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Pakistan arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq və hüquq-müqavilə bazasının gücləndirilməsi, kənd təsərrüfatı məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, kənd təsərrüfatı sahəsində ən müasir texnologiyaların transferi, pambıqçılıq, çəltikçilik, heyvandarlıq sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, aqrar sektorda elmi-tədqiqat və təhsil sahələrində təcrübə proqramlarının həyata keçirilmə məsələləri müzakirə olunub. Görüş zamanı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Pakistana ixracı, bunun üçün müxtəlif dəstək mexanizmləri əsas müzakirə mövzusu olub.
Nazir Məcnun Məmmədov ölkəmizdə hər il təşkil olunan “Caspian Agro” sərgisinin əhəmiyyətinə toxunub, Pakistanlı iş adamlarını bu sərgidə fəal iştiraka, həmçinin etibarlı və əlverişli biznes mühitini nəzərə alaraq Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektoruna sərmayə qoymaq imkanlarını araşdırmağa çağırıb.
Görüş zamanı kənd təsərrüfatı və ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində Azərbaycan-Pakistan İşçi  Qrupunun fəaliyyəti müzakirə olunub, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Pakistan to Azerbaijan Bilal Haye.
Welcoming the guests, Minister of Agriculture Majnun Mammadov gave detailed information to the meeting participants on state support for the agricultural sector in Azerbaijan. It was noted that cooperation between the two countries in all areas is developing dynamically. The parties stressed their interest in expanding cooperation in the agricultural sector.
During the meeting, the parties discussed issues of cooperation between Azerbaijan and Pakistan in the agrarian sector and strengthening the legal and contractual base, increasing the trade turnover of agricultural products, the transfer of the most modern technologies in the field of Agriculture, strengthening cooperation in the fields of cotton growing, rice growing, animal husbandry, implementation of internship programs in the agricultural sector. During the meeting, Azerbaijan's export of agricultural products to Pakistan and various support mechanisms for it were the main topics of discussion.
Minister Majnun Mammadov touched upon the importance of the annual exhibition “Caspian Agro”, which is held in our country, and called on Pakistani businessmen to take an active part in this exhibition, as well as to explore the possibilities of investing in the agricultural sector of Azerbaijan, taking into account a reliable and favorable business environment.
During the meeting, the activities of the Azerbaijan-Pakistan Working Group in the agricultural field and food security were discussed and a wide exchange of views was held on issues of mutual interest.